A oto schemat według którego robiłam te czapeczki:
Robimy magiczne kółko (jak je zrobić znajdziecie TU) a jeżeli ktoś i tak sobie z nim nie radzi to myślę że wystarczy jak zrobi 5 o. łańcuszka i połączy je w kółko oczkiem ścisłym zamykającym.
1 okr. - na kółku robimy 11 oczek ścisłych (lub zgodnie z inną nomenklaturą słupków) zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym
2 okr. - robimy 2 o. łańcuszka i w każde następne oczko robimy po 2 słupki (sł.) lub jak kto woli to nazwać słupki nawijane (w sumie 22sł.) i zamykamy okrążenie
3 okr.- 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 2 sł. 1 sł. ... i zamykamy okrążenie. (w sumie 33sł)
4 okr. - 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł. 2 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 44sł)
Każdy na pewno zauważył tu pewną prawidłowość, co następne okrążenie to mamy o 1 sł. więcej między 2sł. wbijanymi w 1 o.
5 okr. - 2 o. łańcuszka i znów 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł., 1 sł., 2 sł., 1 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 55sł)
Jeżeli ktoś potrzebuje większą czapeczkę to dalej wykonuje okrążenia, zgodnie z tym "systemem".
Teraz nasza czapka będzie się wywijać do dołu i tak:
6-7 okr. - 2 o. łańcuszka i 1 sł. w każde o. i zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym.
8-15 okr. - 2 o. łańcuszka, a następnie 2 sł. reliefowe wkłuwane od przodu, potem 2 sł. reliefowe wkłuwane od tyłu, mniej więcej w ten sposób:
Na koniec robimy pompona i przyczepiamy go do czapki.
Schemat które przedstawiłam jest na czapeczkę dla dziecka w wieku 0-3 miesiące, na szydełko nr 4
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz