niedziela, 6 lipca 2014

Galaretka z kurczaka (tymbaliki)

Są bardzo delikatne, lekkie, dietetyczne i idealne na kolację w upalne dni.

Składniki:
1 podwójna pierś z kurczaka
włoszczyzna
1 jajko
groszek konserwowy
listek laurowy
2-3 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz, wegeta
żelatyna

Pierś z kurczaka i włoszczyznę zalewamy ok. 1-1,5 l. wody, dodajemy listek laurowy i ziele angielskie i zagotowujemy. W miarę gotowania, zbieramy wytwarzającą się pianę. Gdy piana przestanie się  pojawiać, wodę solimy i przyprawiamy wegetą. Całość gotujemy przez ok. 1 godzinę, aż mięso i warzywa będą miękkie. W między czasie gotujemy jajko na twardo i kroimy je w plasterki. Mięso wyjmujemy z wywaru i kroimy w grubszą kostkę, tak samo postępujemy z marchewką (możemy ją pokroić również w plasterki wg. uznania), pozostałą włoszczyznę wyrzucamy. Do małych salaterek (filiżanek) wkładamy: plasterek jajka, marchewkę, groszek konserwowy, kurczaka. Wywar doprawiamy do smaku solą i pieprzem pamiętając aby był w smaku dość intensywny, bo później - po ścięciu, robi się łagodny w smaku. Przecedzamy wywar a następnie dodajemy do niego żelatynę (2-3 łyżeczki na 0,5l bulionu), pamiętajmy aby wywar był gorący, żeby żelatyna nam się rozpuściła. Najlepiej robić to stopniowo, po 0,5 l. Zalewamy nasze tymbaliki wg. uznania, ja akurat nie lubię zbyt dużo galaretki więc zalewam tyle, aby zakryło składniki. Potem całość wstawiamy do lodówki i czekamy aż się zetnie. Jeżeli ktoś lubi to może dodać też odrobinę natki pietruszki do ozdoby.

SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz