A oto buciki do kompletu z niebieską czapeczką z pomponem:
Agnes inspiracje
Rękodzieło,szydełkowanie, gotowanie i ... inne ciekawe inspiracje.
czwartek, 17 lipca 2014
Czapeczki z pomponami
Witam wszystkich! Dawno mnie nie było, ale jakoś nie miałam czasu usiąść do komputera. Dziś pokażę Wam czapeczki, które zrobiłam z myślą o chłodnych, zimowych dniach.
A oto schemat według którego robiłam te czapeczki:
Robimy magiczne kółko (jak je zrobić znajdziecie TU) a jeżeli ktoś i tak sobie z nim nie radzi to myślę że wystarczy jak zrobi 5 o. łańcuszka i połączy je w kółko oczkiem ścisłym zamykającym.
1 okr. - na kółku robimy 11 oczek ścisłych (lub zgodnie z inną nomenklaturą słupków) zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym
2 okr. - robimy 2 o. łańcuszka i w każde następne oczko robimy po 2 słupki (sł.) lub jak kto woli to nazwać słupki nawijane (w sumie 22sł.) i zamykamy okrążenie
3 okr.- 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 2 sł. 1 sł. ... i zamykamy okrążenie. (w sumie 33sł)
4 okr. - 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł. 2 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 44sł)
Każdy na pewno zauważył tu pewną prawidłowość, co następne okrążenie to mamy o 1 sł. więcej między 2sł. wbijanymi w 1 o.
5 okr. - 2 o. łańcuszka i znów 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł., 1 sł., 2 sł., 1 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 55sł)
Jeżeli ktoś potrzebuje większą czapeczkę to dalej wykonuje okrążenia, zgodnie z tym "systemem".
Teraz nasza czapka będzie się wywijać do dołu i tak:
6-7 okr. - 2 o. łańcuszka i 1 sł. w każde o. i zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym.
8-15 okr. - 2 o. łańcuszka, a następnie 2 sł. reliefowe wkłuwane od przodu, potem 2 sł. reliefowe wkłuwane od tyłu, mniej więcej w ten sposób:

Na koniec robimy pompona i przyczepiamy go do czapki.
Schemat które przedstawiłam jest na czapeczkę dla dziecka w wieku 0-3 miesiące, na szydełko nr 4
A oto schemat według którego robiłam te czapeczki:
Robimy magiczne kółko (jak je zrobić znajdziecie TU) a jeżeli ktoś i tak sobie z nim nie radzi to myślę że wystarczy jak zrobi 5 o. łańcuszka i połączy je w kółko oczkiem ścisłym zamykającym.
1 okr. - na kółku robimy 11 oczek ścisłych (lub zgodnie z inną nomenklaturą słupków) zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym
2 okr. - robimy 2 o. łańcuszka i w każde następne oczko robimy po 2 słupki (sł.) lub jak kto woli to nazwać słupki nawijane (w sumie 22sł.) i zamykamy okrążenie
3 okr.- 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 2 sł. 1 sł. ... i zamykamy okrążenie. (w sumie 33sł)
4 okr. - 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł. 2 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 44sł)
Każdy na pewno zauważył tu pewną prawidłowość, co następne okrążenie to mamy o 1 sł. więcej między 2sł. wbijanymi w 1 o.
5 okr. - 2 o. łańcuszka i znów 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł., 1 sł., 2 sł., 1 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 55sł)
Jeżeli ktoś potrzebuje większą czapeczkę to dalej wykonuje okrążenia, zgodnie z tym "systemem".
Teraz nasza czapka będzie się wywijać do dołu i tak:
6-7 okr. - 2 o. łańcuszka i 1 sł. w każde o. i zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym.
8-15 okr. - 2 o. łańcuszka, a następnie 2 sł. reliefowe wkłuwane od przodu, potem 2 sł. reliefowe wkłuwane od tyłu, mniej więcej w ten sposób:
Na koniec robimy pompona i przyczepiamy go do czapki.
Schemat które przedstawiłam jest na czapeczkę dla dziecka w wieku 0-3 miesiące, na szydełko nr 4
niedziela, 6 lipca 2014
Galaretka z kurczaka (tymbaliki)
Są bardzo delikatne, lekkie, dietetyczne i idealne na kolację w upalne dni.
Składniki:
1 podwójna pierś z kurczaka
włoszczyzna
1 jajko
groszek konserwowy
listek laurowy
2-3 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz, wegeta
żelatyna
Pierś z kurczaka i włoszczyznę zalewamy ok. 1-1,5 l. wody, dodajemy listek laurowy i ziele angielskie i zagotowujemy. W miarę gotowania, zbieramy wytwarzającą się pianę. Gdy piana przestanie się pojawiać, wodę solimy i przyprawiamy wegetą. Całość gotujemy przez ok. 1 godzinę, aż mięso i warzywa będą miękkie. W między czasie gotujemy jajko na twardo i kroimy je w plasterki. Mięso wyjmujemy z wywaru i kroimy w grubszą kostkę, tak samo postępujemy z marchewką (możemy ją pokroić również w plasterki wg. uznania), pozostałą włoszczyznę wyrzucamy. Do małych salaterek (filiżanek) wkładamy: plasterek jajka, marchewkę, groszek konserwowy, kurczaka. Wywar doprawiamy do smaku solą i pieprzem pamiętając aby był w smaku dość intensywny, bo później - po ścięciu, robi się łagodny w smaku. Przecedzamy wywar a następnie dodajemy do niego żelatynę (2-3 łyżeczki na 0,5l bulionu), pamiętajmy aby wywar był gorący, żeby żelatyna nam się rozpuściła. Najlepiej robić to stopniowo, po 0,5 l. Zalewamy nasze tymbaliki wg. uznania, ja akurat nie lubię zbyt dużo galaretki więc zalewam tyle, aby zakryło składniki. Potem całość wstawiamy do lodówki i czekamy aż się zetnie. Jeżeli ktoś lubi to może dodać też odrobinę natki pietruszki do ozdoby.
SMACZNEGO!
Szara opaska do kompletu z kapelusikiem
A do kompletu z kapelusikiem taka oto opaska przyozdobiona różowym kwiatuszkiem:
Pokusiłam się o narysowanie w Paincie schematu, ale ponieważ nie bardzo mi wyszedł do Wam go opiszę:
- Wykonujemy 9 o. łańcuszka
- 3 o. ł. jako 1 słupek, 1. o. ł., 1 sł. w 3 o., 1 o. ł., 1 sł. ... (słupki wykonujemy w co 2 oczku) itd.
aż do osiągnięcia wymaganej długości.
Następnie obrabiamy robótkę:
W pierwszym oczku robimy 3 o. ł. i wbijamy w 3 o., potem znów 3 o. ł. zostawiamy jedno o. wolne i wbijamy w następne o.
Mam nadzieję, że jest to w miarę zrozumiałe, na dole zamieszczam mój prowizoryczny schemat.
- Wykonujemy 9 o. łańcuszka
- 3 o. ł. jako 1 słupek, 1. o. ł., 1 sł. w 3 o., 1 o. ł., 1 sł. ... (słupki wykonujemy w co 2 oczku) itd.
aż do osiągnięcia wymaganej długości.
Następnie obrabiamy robótkę:
W pierwszym oczku robimy 3 o. ł. i wbijamy w 3 o., potem znów 3 o. ł. zostawiamy jedno o. wolne i wbijamy w następne o.
Mam nadzieję, że jest to w miarę zrozumiałe, na dole zamieszczam mój prowizoryczny schemat.
Szary kapelusik z różowym kwiatuszkiem
A oto kapelusik dla małej modnisi. Robiłam go z głowy, metodą prób i błędów.
Można go zrobić też na bazie czapeczki krówki (tu jest schemat) tylko po osiągnięciu wymaganej głębokości czapeczki robimy rondo:
1 okr. - w co drugim oczku robimy 3 słupki (słupki nawijane jak kto woli),
2 okr. - potem wykonujemy rząd oczek ścisłych: 2 o. ścisłe w 1 o., 1 o. ścisłe, 2 o. ścisłe w 1 o., 1 o. ścisłe itd.,
3 okr. - powtarzamy 1 okr.
Jeżeli ktoś chciałby zrobić większe to rondo to powtarzamy całą "operację".
Można go zrobić też na bazie czapeczki krówki (tu jest schemat) tylko po osiągnięciu wymaganej głębokości czapeczki robimy rondo:
1 okr. - w co drugim oczku robimy 3 słupki (słupki nawijane jak kto woli),
2 okr. - potem wykonujemy rząd oczek ścisłych: 2 o. ścisłe w 1 o., 1 o. ścisłe, 2 o. ścisłe w 1 o., 1 o. ścisłe itd.,
3 okr. - powtarzamy 1 okr.
Jeżeli ktoś chciałby zrobić większe to rondo to powtarzamy całą "operację".
sandałki do kompletu z opaską
Witam Was!
Dawno mnie nie było, ale jakoś tak nie miałam weny. Mówiłam ostatnio, jak pokazywałam Wam żółtą opaskę z czerwonym kwiatkiem, którą zrobiłam dla mojej księżniczki, że myślę jeszcze nad zrobieniem sandałek do kompletu i oto są:
A tak wyglądają na nóżce:
Niestety moja modelka nie bardzo chciała współpracować.
Dawno mnie nie było, ale jakoś tak nie miałam weny. Mówiłam ostatnio, jak pokazywałam Wam żółtą opaskę z czerwonym kwiatkiem, którą zrobiłam dla mojej księżniczki, że myślę jeszcze nad zrobieniem sandałek do kompletu i oto są:
A tak wyglądają na nóżce:
Niestety moja modelka nie bardzo chciała współpracować.
sobota, 28 czerwca 2014
Kajzerkowe krokiety do barszczyku czerwonego
Składniki:
- 6 bułek kajzerek
- 1/2 kg pieczarek
- 20 dag sera żółtego
- 1 cebula
- ok. 1/2 litra mleka
- jajko i bułka tarta do panierki
- olej
Pieczarki ścieramy na tarce o dużych oczkach, a cebulkę kroimy w kostkę. Na oleju podsmażamy najpierw cebulkę, a gdy się zeszkli dodajemy starte pieczarki. Smażymy aż woda z pieczarek odparuje. Ser żółty również ścieramy na tarce o grubych oczkach i dodajemy go do przestudzonych! pieczarek, a następnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Bułki przekrawamy na pół i wydrążamy z nich miąższ. Połowę tego miąższu dodajemy do naszego farszu i dokładnie mieszamy, pozostały miąższ nie będzie nam już potrzebny. Każdą z połówek bułek maczamy przez parę sekund w mleku, delikatnie odciskamy, nakładamy nasz farsz i bułeczkę składamy na pół, będziemy mieć krokieta w kształcie pieroga. Obtaczamy nasze krokiety w jajku i bułce tartej a następnie smażymy na złoty kolor. Nie przejmujmy się jeżeli po namoczeniu w mleku bułka nie będzie idealnie miękka, dojdzie podczas smażenia. Teraz tylko do tego robimy barszczyk czerwony i obiad gotowy. PYCHA!
Subskrybuj:
Posty (Atom)
