czwartek, 17 lipca 2014

Buciki

A oto buciki do kompletu z niebieską czapeczką z pomponem:




Czapeczki z pomponami

Witam wszystkich! Dawno mnie nie było, ale jakoś nie miałam czasu usiąść do komputera. Dziś pokażę Wam czapeczki, które zrobiłam z myślą o chłodnych, zimowych dniach.


A oto schemat według którego robiłam te czapeczki:
Robimy magiczne kółko (jak je zrobić znajdziecie TU) a jeżeli ktoś i tak sobie z nim nie radzi to myślę że wystarczy jak zrobi 5 o. łańcuszka i połączy je w kółko oczkiem ścisłym zamykającym.
1 okr. - na kółku robimy 11 oczek ścisłych (lub zgodnie z inną nomenklaturą słupków) zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym
2 okr. - robimy 2 o. łańcuszka i w każde następne oczko robimy po 2 słupki (sł.) lub jak kto woli to nazwać słupki nawijane (w sumie 22sł.) i zamykamy okrążenie
3 okr.- 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 2 sł. 1 sł. ... i zamykamy okrążenie. (w sumie 33sł)
4 okr. - 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł. 2 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 44sł)
Każdy na pewno zauważył tu pewną prawidłowość, co następne okrążenie to mamy o 1 sł. więcej między 2sł. wbijanymi w 1 o.
5 okr. - 2 o. łańcuszka i znów 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł., 1 sł., 2 sł., 1 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 55sł)


Jeżeli ktoś potrzebuje większą czapeczkę to dalej wykonuje okrążenia, zgodnie z tym "systemem".
Teraz nasza czapka będzie się wywijać do dołu i tak:

6-7 okr. - 2 o. łańcuszka i 1 sł. w każde o. i zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym.
8-15 okr. - 2 o. łańcuszka, a następnie 2 sł. reliefowe wkłuwane od przodu, potem 2 sł. reliefowe wkłuwane od tyłu, mniej więcej w ten sposób:



Na koniec robimy pompona i przyczepiamy go do czapki.
Schemat które przedstawiłam jest na czapeczkę dla dziecka w wieku 0-3 miesiące, na szydełko nr 4

niedziela, 6 lipca 2014

Galaretka z kurczaka (tymbaliki)

Są bardzo delikatne, lekkie, dietetyczne i idealne na kolację w upalne dni.

Składniki:
1 podwójna pierś z kurczaka
włoszczyzna
1 jajko
groszek konserwowy
listek laurowy
2-3 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz, wegeta
żelatyna

Pierś z kurczaka i włoszczyznę zalewamy ok. 1-1,5 l. wody, dodajemy listek laurowy i ziele angielskie i zagotowujemy. W miarę gotowania, zbieramy wytwarzającą się pianę. Gdy piana przestanie się  pojawiać, wodę solimy i przyprawiamy wegetą. Całość gotujemy przez ok. 1 godzinę, aż mięso i warzywa będą miękkie. W między czasie gotujemy jajko na twardo i kroimy je w plasterki. Mięso wyjmujemy z wywaru i kroimy w grubszą kostkę, tak samo postępujemy z marchewką (możemy ją pokroić również w plasterki wg. uznania), pozostałą włoszczyznę wyrzucamy. Do małych salaterek (filiżanek) wkładamy: plasterek jajka, marchewkę, groszek konserwowy, kurczaka. Wywar doprawiamy do smaku solą i pieprzem pamiętając aby był w smaku dość intensywny, bo później - po ścięciu, robi się łagodny w smaku. Przecedzamy wywar a następnie dodajemy do niego żelatynę (2-3 łyżeczki na 0,5l bulionu), pamiętajmy aby wywar był gorący, żeby żelatyna nam się rozpuściła. Najlepiej robić to stopniowo, po 0,5 l. Zalewamy nasze tymbaliki wg. uznania, ja akurat nie lubię zbyt dużo galaretki więc zalewam tyle, aby zakryło składniki. Potem całość wstawiamy do lodówki i czekamy aż się zetnie. Jeżeli ktoś lubi to może dodać też odrobinę natki pietruszki do ozdoby.

SMACZNEGO!

Szara opaska do kompletu z kapelusikiem

A do kompletu z kapelusikiem taka oto opaska przyozdobiona różowym kwiatuszkiem:


Pokusiłam się o narysowanie w Paincie schematu, ale ponieważ nie bardzo mi wyszedł do Wam go opiszę:
- Wykonujemy 9 o. łańcuszka
- 3 o. ł. jako 1 słupek, 1. o. ł., 1 sł. w 3 o., 1 o. ł., 1 sł. ... (słupki wykonujemy w co 2 oczku) itd.
aż do osiągnięcia wymaganej długości.

Następnie obrabiamy robótkę:
W pierwszym oczku robimy 3 o. ł. i wbijamy w 3 o., potem znów 3 o. ł. zostawiamy jedno o. wolne i wbijamy w następne o.
Mam nadzieję, że jest to w miarę zrozumiałe, na dole zamieszczam mój prowizoryczny schemat.


Szary kapelusik z różowym kwiatuszkiem

A oto kapelusik dla małej modnisi. Robiłam go z głowy, metodą prób i błędów.
Można go zrobić też na bazie czapeczki krówki (tu jest schemat) tylko po osiągnięciu wymaganej głębokości czapeczki robimy rondo:
1 okr.  - w co drugim oczku robimy 3 słupki (słupki nawijane jak kto woli),
2 okr. -  potem wykonujemy rząd oczek ścisłych: 2 o. ścisłe w 1 o., 1 o. ścisłe, 2 o. ścisłe w 1 o., 1 o. ścisłe itd.,
3 okr. - powtarzamy 1 okr.
Jeżeli ktoś chciałby zrobić większe to rondo to powtarzamy całą "operację".



sandałki do kompletu z opaską

Witam Was!
Dawno mnie nie było, ale jakoś tak nie miałam weny. Mówiłam ostatnio, jak pokazywałam Wam żółtą opaskę z czerwonym kwiatkiem, którą zrobiłam dla mojej księżniczki, że myślę jeszcze nad zrobieniem sandałek do kompletu i oto są:


A tak wyglądają  na nóżce:


Niestety moja modelka nie bardzo chciała współpracować.


sobota, 28 czerwca 2014

Kajzerkowe krokiety do barszczyku czerwonego

Składniki:
  • 6 bułek kajzerek
  • 1/2 kg pieczarek
  • 20 dag sera żółtego
  • 1 cebula
  • ok. 1/2 litra mleka
  • jajko i bułka tarta do panierki
  • olej

Pieczarki ścieramy na tarce o dużych oczkach, a cebulkę kroimy w kostkę. Na oleju podsmażamy najpierw cebulkę, a gdy się zeszkli dodajemy starte pieczarki. Smażymy aż woda z pieczarek odparuje. Ser żółty również ścieramy na tarce o grubych oczkach i dodajemy go do przestudzonych! pieczarek, a następnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Bułki przekrawamy na pół i wydrążamy z nich miąższ. Połowę tego miąższu dodajemy do naszego farszu i dokładnie mieszamy, pozostały miąższ nie będzie nam już potrzebny. Każdą z połówek bułek maczamy przez parę sekund w mleku, delikatnie odciskamy, nakładamy nasz farsz i bułeczkę składamy na pół, będziemy mieć krokieta w kształcie pieroga. Obtaczamy nasze krokiety w jajku i bułce tartej a następnie smażymy na złoty kolor. Nie przejmujmy się jeżeli po namoczeniu w mleku bułka nie będzie idealnie miękka, dojdzie podczas smażenia. Teraz tylko do tego robimy barszczyk czerwony i obiad gotowy. PYCHA!


Żółta opaska z kwiatkiem

Witam wszystkich!
Dziś chciałam Wam pokazać opaskę jaką wydziergałam dosłownie w paręnaście minut dla mojej księżniczki. Niestety modelka nie chciała się uśmiechnąć. W planach mam jeszcze zrobienie sandałek do kompletu, zobaczymy jak mi one wyjdą.

środa, 25 czerwca 2014

Szydełkowe poncho

A to to mój ostatni wyrób dla mojej księżniczki - szydełkowe poncho !
Zrobiłam je w jeden wieczór, robi się na prawdę szybciutko. Niestety robiłam je z głowy i nie mam do niego schematu, ale wzór jest na prawdę bardzo prosty.


Bułki drożdżowe z owocami (np. jagodami)

Składniki:
4 szkl. mąki pszennej
szklanka mleka
5 dag drożdży
6 łyżek cukru
jajko
4 łyżki roztopionego masła lub margaryny
dowolne owoce (mogą to by jagody, truskawki a nawet pokrojone w kostkę i obsypane cynamonem jabłka)
szczypta soli

oraz:
1 jajko do posmarowania bułeczek

Lukier:
2 łyżki cukru pudru
1-2 łyżeczki zimnej wody

Drożdże wymiesza ze szklanką ciepłego (nie gorącego!) mleka oraz łyżką cukru i odstawić do wyrośnięcia. Do miski przesiać mąkę, do której dodać wyrośnięty zaczyn drożdżowy, jajko, roztopione masło, 1 łyżkę cukru i szczyptę soli. Wyrobić dokładnie ciasto i ponownie odstawić w ciepłe miejsce, aby podwoiło swoją objętość. W tym czasie wymieszać owoce z cukrem (jeżeli używamy jabłek to dosypać do nich odrobinę cynamonu). Gdy ciasto już wyrośnie, odciąć od niego kawałem rozwałkować delikatnie wałkiem i wycinać krążki szeroką szklanką lub małym półmiskiem (zależy jak duże bułeczki chcemy osiągnąć). Na każdy krążek nałożyć owoce, zlepi jego brzegi i ukształtować bułeczkę. Wszystkie bułeczki posmarować roztrzepanym jajkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (na papierze do pieczenia). Piec ok. 30-35 min. Cukier puder wymiesza z łyżką zimnej wody a następnie wytworzonym lukrem posmarowa ostudzone bułeczki.
SMACZNEGO!
Niestety nie miałam świeżych jagód i zastąpiłam je dżemem jagodowym i trochę mi wypłynął, ale i tak były pyszne!

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Torty z pieluszek

Tym razem chciałam Wam pokazać upominki, jakie zrobiłam do sklepu internetowego mojej mamy. Są to torty z pieluszek jednorazowych z pewnymi dodatkami. Uważam, że to doskonały pomysł na prezent z okazji narodzin dziecka, baby shower, chrzcin czy też 1 urodzin.





Niestety nie ja robiłam zdjęcia i trochę nie oddają uroku tych torcików.

Ach te sowy!

Nie wiem co w nich takiego jest, być może te ich wielkie oczy, ale uwielbiam je robić. Dziś przedstawiam Wam poduchę - śpiąca sowa. Robiłam ją z głowy, bez żadnego schematu i jakoś wyszła.


niedziela, 22 czerwca 2014

Szydełkowa czapka krowa

Witam wszystkich. Jest niedziela, godz. 7.12, wszyscy w domu śpią jeszcze, tylko ja i moja najmłodsza latorośl - ma dopiero 2 miesiące, o tej porze już nie śpimy :) choć to głównie jej sprawka.

Ze względu na wiek mojej najmłodszej córeczki ostatnio wykonywane przez mnie rzeczy na szydełku są dla niemowląt. Dziś chciałam Wam pokazać czapkę krówkę. Wiem, wiem, mamy lato!, ale tak mi się spodobała, że nie mogłam się jej oprzeć i musiałam ja teraz zrobić. Jej wykonanie jest bardzo proste i zajęło mi jeden dzień (oczywiście nie non stop).

Wzór na tą czapę pochodzi ze strony: www.repeatcrafterme.com/2013/10/crochet-cow-hat-pattern.html?m=1

Moja czapka jest idealna dla dziecka w wieku 2-3 miesięcy, a myślę że na jesień też ją niuni założę bo się ładnie naciąga, a oto jak ja ją robiłam:

Użyłam 100% akrylowej włóczki, do której idealnie pasuje szydełko nr 4.

Zanim zabierzecie się do roboty to musimy wyjaśni sobie jedną rzecz, są dwie szkoły nazewnictwa poszczególnych oczek w szydełkowaniu:
1. wg. której poczynając od najmniejszego mamy oczko ścisłe zamykające, oczko ścisłe, półsłupek i słupek
2. wg. której poczynając od najmniejszego mamy oczko ścisłe, słupek, półsłupek nawijany i słupek nawijany.
Ja posługuję się pierwszym sposobem!!!

Czapka:
Robimy magiczne kółko (jak je zrobić znajdziecie TU) a jeżeli ktoś i tak sobie z nim nie radzi to myślę że wystarczy jak zrobi 5 o. łańcuszka i połączy je w kółko oczkiem ścisłym zamykającym.
1 okr. - na kółku robimy 11 oczek ścisłych (lub zgodnie z inną nomenklaturą słupków) zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym
2 okr. - robimy 2 o. łańcuszka i w każde następne oczko robimy po 2 słupki (sł.) lub jak kto woli to nazwać słupki nawijane (w sumie 22sł.) i zamykamy okrążenie
3 okr.- 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 2 sł. 1 sł. ... i zamykamy okrążenie. (w sumie 33sł)
4 okr. - 2 o. łańcuszka a następnie 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł. 2 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 44sł)
Każdy na pewno zauważył tu pewną prawidłowość, co następne okrążenie to mamy o 1 sł. więcej między 2sł. wbijanymi w 1 o.
5 okr. - 2 o. łańcuszka i znów 2 sł. w o., 1 sł, 1 sł., 1 sł., 2 sł., 1 sł., 1 sł., 1 sł. .... i zamykamy okrążenia (w sumie 55sł)
6 okr. - 2 o. łańcuszka i następnie 2 sł w o., 1sł., 1sł., 1sł., 1sł., 2sł., 1sł., 1sł., 1sł., 1sł., i zamykamy okrążenie.

Jeżeli ktoś potrzebuje większą czapeczkę to dalej wykonuje okrążenia, zgodnie z tym "systemem".
Teraz nasza czapka będzie się wywijać do dołu i tak:

7-10 okr. - 2 o. łańcuszka i 1 sł. w każde o. i zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym.

Jak ktoś potrzebuje większą, to dalej przerabia okrążenia, aż uzyska satysfakcjonującą go głębokość czapki.

Uszy czapki (nie uszy krowy!):
Zanim przystąpimy do ich wykonania pamiętajmy, że odstęp między uszami na tyle głowy musi być nieco mniejszy niż na przodzie!

1 rząd- wykonujemy na boku czapki 1 o. łańcuszka a następnie 10 oczek ścisłych (lub jak kto woli słupków)
2 rząd - 1 o. łańcuszka, 2 o. ścisłe łączymy w jedno, 6 o. ścisłych i znów 2 o. ścisłe łączymy w jedno
3 rząd - 1 o. łańcuszka i w każdym oczku wykonujemy 1 o. ścisłe
4 rz. - 1 o. łańcuszka, 2 o. ścisłe łączymy w jedno, 4 o. ścisłych i znów 2 o. ścisłe łączymy w jedno
5 rz. -  1 o. łańcuszka i w każdym oczku wykonujemy 1 o. ścisłe
6 rz.  -  1 o. łańcuszka, 2 o. ścisłe łączymy w jedno, 2 o. ścisłych i znów 2 o. ścisłe łączymy w jedno
7 rz.  -  1 o. łańcuszka i w każdym oczku wykonujemy 1 o. ścisłe
8 rz. - 1 o. łańcuszka, 2 o. ścisłe w jedno, i ponownie 2 o. ścisłe w jedno
9 rz. - 2 o. ścisłe w jedno
Teraz wykonujemy drugie ucho analogicznie, lecz po jego zakończeniu wykonujemy 1 o. łańcuszka i obrabiamy całą czapkę dookoła o. ścisłymi.

Ucho krowy zewnętrzne (wykonywane czarną włóczką) x 2:

1 rz. - 5 o. łańcuszka, a następnie wykonujemy o. ścisłe począwszy od 2 o. łańcuszka
2 rz. - 1 o. ł., 2 o. ści. w następnym o., 1 o. ści. w następnych 2 o. i 2 o. ści. w ostatnim oczku
3-5 rz. - 1 o. ł. i o. ści. w każde kolejne o.
6 rz. - 1 o. ł., następnie 2 o. ści. łączymy w 1 o., 2 o ści.,  znów łączymy 2 o. ści. w 1 o.
7 rz. - 1 o. ł. i po 1 o ści.
8 rz - 1 o ł. i 2 x 2 o. ści. w 1 o. - nie kończymy robótki tylko obrabiamy ją do okoła oczkami ścisłymi.

Ucho krowy wewnętrzne x 2:
Białą włóczką wykonujemy:
1 rz. - 5 o. łańcuszka, a następnie wykonujemy o. ścisłe począwszy od 2 o. łańcuszka
2 rz. - 1 o. ł., 2 o. ści. w następnym o., 1 o. ści. w następnych 2 o. i 2 o. ści. w ostatnim oczku
3-5 rz. - 1 o. ł. i o. ści. w każde kolejne o.
6 rz. - 1 o. ł., następnie 2 o. ści. łączymy w 1 o., 2 o ści.,  znów łączymy 2 o. ści. w 1 o.
7 rz. - 1 o. ł. i po 1 o ści.
8 rz - 1 o ł. i 2 x 2 o. ści. w 1 o. - nie kończymy robótki tylko zmieniamy włóczkę na czarną i obrabiamy ją do okoła oczkami ścisłymi.

Teraz zszywamy obie części ucha (czarną z białą).

Rogi x 2:
1 okr. - w magicznym kółku wykonujemy 4 o. ścisłe
2 okr. - 1. o ł. i po 2 o. ści. w każde oczko
3-6 okr. - 1 o. ł. i po 1 o. ści. w każde następne o. i kończymy.

Plamki (x4):
1 okr. - w magicznym kółku wykonujemy 4 o. ścisłe
2 okr. - 1. o ł. i po 2 o. ści. w każde oczko
3 okr. - 1o. ł. a następnie: 1 płsł. + 1 sł + 1 płsł. + 1 sł. w następnych o., 1 o. ści. zamykające i następnie po 2 płsł. w następnych 4 o. 

Ryjek:
1 - w magicznym kółku wykonujemy 6  o. ści. ale nie zamykamy okrążenia, tylko ściągamy kółko, powinniśmy otrzyma takie półkole
2 - 1 o. ł., 2 o. ści. w 1 o., 1 o. ści. w 1 o., powtarzamy (2-1-2-1-...)
3 - 1 o ł.,   2 o. ści. w 1 o., 1 o. ści. w następnych 2 o., powtarzamy (2-1-1-2-1-1...)
4 - 1 o ł.,   2 o. ści. w 1 o., 1 o. ści. w następnych 3 o., powtarzamy (2-1-1-1-2-1-1-1...)
5 - 1 o ł.,   2 o. ści. w 1 o., 1 o. ści. w następnych 4 o., powtarzamy (2-1-1-1-1-2-1-1-1-1...)
6 -1 o ł.,   2 o. ści. w 1 o., 1 o. ści. w następnych 5 o., powtarzamy (2-1-1-1-1-1-2-1-1...)

Nozdrza x 2:
w magicznym kółku wykonujemy 6  o. ści.i mocno zaciągamy kółko.

Teraz zszywamy wszystkie elementy, dodajemy 2 guziki na oczka oraz warkocze przy uszach i nasza krowa jest gotowa.

Jeżeli coś jest nie jasne, to pytajcie, z przyjemnością wyjaśnię.   



piątek, 20 czerwca 2014

Pyszne, szybkie i tanie ciasto marchewkowe (ewentualnie jabłkowe)

Jak to u nas w Polsce przystało, na powitanie mam dla Was coś słodkiego! Przepis na pyszne i szybkie ciasto marchewkowe, a w przypadku braku marchwi, lub z powodu lenistwa, bywa ono jabłkowe :)

Składniki: (kolejność składników jest jednocześnie kolejnością ich mieszania)
2 jajka
1 szklanka cukru (utrzeć cukier z jajkami do białości)
dodać 1/2 szklanki oleju
następnie 1 szklanka startej na drobnej tarce marchwi (jak dla niemowląt) lub 2 starte na grubych oczkach jabłka
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka sodki oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
Jeśli ciasto będzie za gęste, należy dolać odrobinę mleka.
Piec ok. 1 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

SMACZNEGO!

To ciasto jest tak proste, że dziś zrobiła je moja 12 letnia córka, właśnie kończy się piec. Mmmm, aż mi ślinka cieknie

A oto efekt wypieków. Niestety został tylko mały kawałek :(
3, 2, 1 START!
Witam serdecznie!
No i jest, w końcu TO zrobiłam i założyłam własnego bloga. Bardzo często czytam liczne blogi związane z rękodzielnictwem, kulinariami, DIY itp. Od bardzo dawna chciałam się podzielić z innymi swoimi inspiracjami, przepisami i wszystkim tym czym się zajmuję w wolnych chwilach. Mam nadzieję, że spodoba Wam się mój blog.